PRACOWITY CZAS DLA WOLONTARIUSZY Z LICEUM I NIEPUBLICZNEGO GIMNAZJUM

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,     lecz przez to, czym dzieli się z innymi.

Te słowa Jana Pawła II stanowią dewizę, zgodnie z którą działają wolontariusze z Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu. Niosą pomoc przez cały rok, ale  w okresie przedświątecznym pracy mają znacznie więcej.

Naszą tradycją stał  się udział w  ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Po raz pierwszy do grona wolontariuszy z całego kraju dołączyła uczennica 3 klasy liceum- Dominika Cygan. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z jeszcze jednego powodu- wreszcie mamy magazyn Szlachetnej Paczki w Zwoleniu. Pomagamy zatem rodzinom z najbliższego otoczenia.

Na paczki dla zgłoszonych rodzin składa się zwykle kilka instytucji, zakładów pracy i grupa osób prywatnych. My odważyliśmy się zgłosić jako samodzielny darczyńca dla Pani Moniki samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Postanowiliśmy zrobić wszystko, aby odpowiedzieć na ich potrzeby.

Bardzo szybko okazało się, że zbiórka przerosła nasze oczekiwania. Zgromadziliśmy wszystkie dary, o które prosiła wybrana przez nas rodzina…i dużo, dużo więcej. Mogliśmy więc podarować prezenty kilku innym rodzinom.

Co przekazaliśmy?

Do potrzebujących powędrowały meble, sprzęt RTV i AGD, kołdra, pościel, artykuły spożywcze, środki czystości, kosmetyki, ubrania, buty, przybory szkolne, zabawki oraz drobne upominki. Kupiliśmy również prezent dla chłopca chorego na śmiertelną chorobę, który umili mu pobyt w szpitalu.

Warto dodać, że  w tym okresie uczniowie włączyli się również w inne akcje charytatywne. W ramach Marzycielskiej Poczty wolontariusze napisali listy do chorych dzieci. Odwiedzili również schronisko dla zwierząt w Puławach, gdzie spędzili czas, wyprowadzając na spacer kochane czworonogi.

W styczniu wolontariusze podejmą kolejne działania-  pojadą z koncertem kolęd do Domu Pomocy Społecznej w Gródku, będą kwestować na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz  przyłącza się do akcji Góra Grosza.

            Dziękujemy uczniom, ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za ogromne zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi.

Opiekunki  Wolontariatu Szkolnego

w Liceum Ogólnokształcącego i Niepublicznym Gimnazjum w Zwoleniu:

K. Dypa,  A. Gałązkiewicz

 

Wróć na górę