Debata młodzieżowa – „NARKOTYKI, DOPALACZE – NIE TĘDY DROGA”

11 kwietnia 2018 roku był jednym z ważnych dni dla naszej szkoły. Tuziny uczniów, nauczycieli i członkowie zwoleńskich organizacji podjęli się udziału w tegorocznej debacie, dotyczącej szkodliwości używek takich jak narkotyki oraz dopalacze. Poprzez występy uczniów, rozmowy z osobami mającymi do czynienia z trującymi substancjami, ulotkami, plakatami, alternatywnymi zajęciami, organizatorzy mieli na celu uświadomienie osobom uczestniczącym w tym wydarzeniu, że używki nie są dobrym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu, odstresowanie ani nie są jakąkolwiek pomocą, np w nauce. Narkotyki oraz dopalacze potrafią bardzo szybko uzależnić, wyniszczając przy tym nasz organizm, powodując również zmiany w osobowości oraz zachowaniu, co może przyczyniać się do trudności w kontaktach z rówieśnikami oraz innymi otaczającymi nas osobami. Zdarza się również, że osoba uzależniona, z pilnego i piątkowego ucznia, może całkiem opuścić się w nauce, co często jest zauważalne poprzez nauczycieli, którzy mogą nie mieć pojęcia o uzależnieniu swojego podopiecznego, jednak warto zwracać uwagę na te pierwsze symptomy. Pamiętajmy, że nawet ten „jeden raz” może nas uzależnić i nie dajmy się sprowadzić na tę drogę.

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali prezentacje szeregu alternatywnych zajęć oraz zainteresowań i pytania, które zadawali członkom danych instytucji. Zaproszeni goście wypowiedzieli swoje zdanie na ten temat oraz zaprezentowali przygotowane przez siebie materiały.

Prowadzący najpierw zagłębili nas w temacie tegorocznej debaty, a następnie zapowiedzieli występy naszych uczniów. Pierwszym punktem było przedstawienie stworzone przez uczniów klasy 3  gimnazjum oraz kilku licealistów. Następnie odbywały się rozmowy pomiędzy przedstawicielkami klas licealnych a gośćmi przybyłymi z Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu, Sądu Rejonowego, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności śpiewne, taneczne, opowiadali o swoich pasjach: fotografii, jeździe konnej, karate. Nie mogło zabraknąć także występu Młodzieżowej Orkiestry Dętej miasta Zwolenia, której członkowie uczęszczają do naszej szkoły i chętnie pokazali nam swoje zdolności gry na instrumentach dętych. Po występach uczniowie, goście oraz nauczyciele mogli pooglądać plakaty dotyczące szkodliwości narkotyków i dopalaczy, poczytać ulotki oraz podziwiać wystawę sztuki z odzysku.

Miejmy nadzieję, że ta debata uświadomiła zgromadzonym, że używki to nie jest dobra odskocznia od problemów i nie warto zaczynać, bo prowadzi to do nie tylko odpowiedzialności karnej (za np. posiadanie narkotyków) ale także wyniszczenia organizmu i gwałtownej zmiany zachowania.

 

 

 

 

 

 

 

Wróć na górę